Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AGİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın bu yıl Ukrayna’daki savaş nedeniyle inanılmaz koşullar altında yapıldığını belirterek, diplomasiye fırsat verildiğinde müzakereli bir çözümün mümkün olduğunu, ve bu hayati platformu baltalamanın kimsenin çıkarına hizmet etmeyeceğini. .

Çavuşoğlu, Polonya’da düzenlenen 29’uncu AGİT Dışişleri Bakanları Konseyi’nde yaptığı konuşmada, toprak bütünlüğüne, egemenliğe ve siyasi bağımsızlığa saygının Birleşmiş Milletler’in (BM) özünde yer aldığını ve AGİT’in kuruluş ilkelerinden biri olduğunu belirtti.

AGİT’in daha kutuplaşmış bir Soğuk Savaş döneminin ürünü olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Helsinki Nihai Senedi’nden yaklaşık yarım asır sonra AGİT, çatışma döngüsünü yönetme konusunda tecrübe kazandı. AGİT’in kapsamlı güvenlik yaklaşımının özünde uzlaşma ilkesinin yattığı unutulmamalıdır.

Bakan Çavuşoğlu, Stockholm toplantısında AGİT’in taraf ülkeler arasındaki güven eksikliğini gidermenin önemine değindiğini hatırlatarak, Polonya’yı bu “hayati” noktaya odaklandığı için tebrik etti.

Unsurları olan politikalara güven inşa edilebileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Türkiye’nin acil durumlarda kolaylık sağlama çabaları devam ediyor. Zaporozhye Nükleer Santrali ve esir değişimi.” dedi.

AGİT Dışişleri Bakanları Kurulu Toplantısı’nın bu yıl Ukrayna’daki savaş nedeniyle olağanüstü koşullarda gerçekleştirildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Diplomasi kısmetse müzakereli bir analiz mümkündür. Bu hayati platformu baltalamak kimsenin çıkarına olmayacaktır. AGİT kadar kapsayıcı bir platformumuz olmadığı için AGİT olarak desteklemeye devam edeceğiz.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu