Ekonomi

İsveç Başbakanı Kristersson: Terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin provokasyonu sabotajdır

Kristersson, İsveç’in Kiruna kentinde Avrupa Birliği (AB) Konseyi Lideri Ursula von der Leyen ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

İsveç Başbakanı, terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının kışkırtmasını bir kez daha “iğrenç” olarak nitelendirerek, “Yabancı bir liderin infazını temsil eden bir olayın sergilenmesini her ülke iğrenç buluyor. Bu özellikle kabul edilemez. Önde gelen iki siyasetçimizin suikasta kurban gittiğini hatırlayacak olursak, bunun bir olay olduğunu belirtmeliyiz. Bu olay İsveç’in ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine bir sabotajdır” dedi.

Kristersson, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen’in 17 Ocak’ta gerçekleştirmeyi planladığı Türkiye ziyaretini iptal etmesi nedeniyle bu ziyaretin bir an önce yapılmasını umduğunu belirtti.

Öte yandan İsveç Başbakanı, Ukrayna’nın ülkesinin AB dönem başkanlığı döneminde de desteklenmeye devam edeceğini vurguladı.

“Ukrayna’nın kaderi Avrupa’nın da kaderidir. Ukrayna’nın AB üyelik süreci devam etmelidir” diyen Kristersson, Ukrayna’nın ne zaman AB üyesi olabileceğini açıklamadı.

İsveç’te 1986’da Başbakan Olof Palme ve 2003’te Dışişleri Bakanı Anna Lindh suikasta kurban gitti.

haber-ergene.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu