Yaşam

Sivrisinek Sürüleri Neden Başımızın Üzerinde Uçar?

Hepimiz hayatımızda en az bir kez bir sivrisinek sürüsüyle karşılaşmıştır. Yaz akşamlarında çokça görülen bu sürüler genellikle başımızın üstünde uçarlar. Bu hareketin anlamlandıramadığımız birçok sebebi var aslında!

Bir sivrisinek sürüsünün başınızın üzerinde yaşadığını Bazen kovulmak çok çetin bir görev haline gelir. Bu hareketi sadece sivrisineklerde görmemize rağmen hayvanlar aleminde böyle değildir.

Sivrisineklere özgü bir davranış olmayan bu uçma ritüeli aslında birden fazla uçan böcek tarafından gerçekleştirilir.

Sivrisineklerde ancak yazın rastladığımız şey budur. yürüme durumu Biz göremesek de uçan böceklerin neredeyse tamamında görülür. Araştırmalara göre bu hareketlerin birkaç nedeni var.

Fiziksel bir aktivite sonrasında vücudumuzdan yayılan ısı, karbondioksit ve koku miktarının artması bizi onlar için daha çekici kılıyor.

vücudumuzdan çıkan ısı ve koku bu hareketi tetikler. Özellikle dişi sivrisineklerin vücutlarında bulunan sensörler, insan vücudundan yayılan ısıyı, kokuyu ve karbondioksiti fark etmelerini sağlar. Bu işaretleri gören sivrisinek, yiyecek bulduğunu anlar.

Çok terleyenlere kötü bir haberimiz var. Özellikle insan terinde bulunan kimyasal “octenol” sivrisineklerin sevdiği bir şeydir.

insan vücudu tarafından yayılan Oktenol, kimyasal konulara karşı hassas olan bu canlılar için vazgeçilmez bir hedeftir.Bu nedenle yaz aylarında vücudumuzun çok hareketli olduğu bir dönemde böyle bir sürüyle karşılaşırsak, onlar için lezzetli bir yemek gibi göründüğünüzü unutmayın.

Saçımıza uyguladığımız jel, sprey gibi ürünler de sinekler için oldukça çekicidir.

Kafamızın uygun şekilde ısı yaydığını biliyoruz ve bunun da ötesinde, Sprey, jöle gibi yapılardan yayılan ısının ölçüsü artmaktadır.Aynı şekilde vücudun ter kokusunu korumak için koruma gücü en yüksek olan saç da sinekler için bulunmaz bir nimettir.

Bu saydığımız durumlar insanın doğal olarak geliştirdiği şeylerdi. Bir de çiftleşme ritüeli boyutu var.

Başımızın üzerinde uçuşan sivrisinek kümelerinin sebebi her zaman biz değiliz. erkek sinekler, çiftleşmek Önce sadece erkeklerden oluşan bir sürü oluştururlar. Genellikle ağaç veya kaya üzerinde uçan bu sürüye bir dişinin girmesi beklenir. Beklenen an geldiyse, Çiftleşme için en uygun olanı hızlı sinektir.

Genellikle bu ritüel için Cansız nesneler tercih edilse de bu garip yaratıklar insanın başının üstünü de tercih edebiliyor.Başınızın üzerinde kovalasanız da gitmeyen arsız bir sinek sürüsü görürseniz bilin ki onlar soylarını devam ettirmeye çalışan bir sürüdür.

turgutlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu